تاريخچه کامل بازي‌هاي ايران و ازبکستان

اولين بازي دو تيم در سال 1377 در چارچوب مرحله يک چهارم نهايي بازيهاي آسيايي 1998 در بانکوک برگزار شد که با پيروزي چهار بر صفر ايران به پايان رسيد. در آن بازي علي دايي (3 گل) و علي موسوي زننده گلهاي تيم ملي ايران بودند و منصور پورحيدري هدايت تيم ملي را بر عهده داشت.

در دومين بازي که در جام ملت‌هاي آسيا در سال 2007 ميلادي در مالزي برگزار شد، تيم ايران با نتيجه دو بر يک از سد حريف خود گذشت.

در اين ديدار ايران با نتيجه 2-1 ازبکستان را شکست داد. گل ازبکستان روي اشتباه توامان رحمان رضايي و رودباريان، توسط رحمان رضايي وارد دروازه ايران شد. اين گل توسط سيد جلال حسيني جبران شد و گل پيروزي ايران توسط جواد کاظميان، بازيکن تعويضي ايران به ثمر رسيد. در آن بازي ايران با مربيگري جوانترين مربي تاريخش، امير قلعه نويي، در مالزي با تيمهاي همگروهش ( ازبکستان – چين و مالزي) مسابقاتش را برگزار کرد. جدال 10نفره ايران و ازبکستان با تساوي به پايان رسيد.

سومين بازي تيم‌هاي ملي فوتبال ايران و ازبکستان با تساوي صفر – صفر به پايان رسيد.

اين مسابقه که در تاريخ 14 شهريور 88 از ساعت 18 و 30 دقيقه به وقت تهران در ورزشگاه ملي تاشکند برگزار شد، در پايان با نتيجه تساوي بدون گل به پايان رسيد. اين مسابقه در نيمه نخست بازي بيشتر در ميانه زمين بود، اما در لحظاتي بازيکنان دو تيم بر روي دروازه‌هاي يکديگر حملاتي داشتند که با تيزهوشي مدافعان و دروازه‌بان‌ها اين حملات دفع شد تا نيمه نخست با تساوي بدون گل به پايان برسد. در نيمه دوم بازي سرد و کسل کننده دنبال شد و پس از اخراج مجتبي زارعي ايران هم 10 نفره شد تا اين مسابقه بدون هيجان در پايان نيز بدون گل تمام شود.

در جريان بازي گل دقيقه 39 مسعود شجاعي از سوي داور مسابقه خطا اعلام شد. داور بازي در نيمه دوم و در دقيقه 87 نيز گل تيم ملي ازبکستان را با خطا روي رحمتي مردود اعلام کرد. روشن ايرماتوف، داور ازبک مسابقه به اوديل احمدف از تيم ملي ازبکستان در دقيقه 33 و مجتبي زارعي از تيم ملي ايران در دقيقه 60 کارت قرمز نشان داد. جواد نکونام، کاپيتان ايران نيز کارت زرد گرفت. تيم ملي ايران با نفرات زير برابر ازبکستان به ميدان رفت:

سيد مهدي رحمتي، جواد نکونام، محمد نصرتي، هادي عقيلي، مسعود شجاعي، مهرزاد معدنچي (مجتبي زارعي)، احسان حاج‌صفي، عليرضا محمد (آرش برهاني)، فريدون زندي، خسرو حيدري و ايمان مبعلي سرمربي: افشين قطبي

چهارمين بازي: ايران در آخرين ثانيه از سد ازبکستان عبور کرد.

ديدار تيم‌هاي ايران و ازبکستان در مرحله مقدماتي جام جهاني 2014 در تاريخ 14 خرداد در تاشکند آغاز شد که تيم ايران در ثانيه‌هاي پاياني به برتري يک بر صفر دست يافت.

در نيمه نخست ازبک‌ها برتر نشان دادند و چندين موقعيت گلزني را هم با واکنش‌هاي خوب رحمتي از دست دادند.

در نيمه دوم تيم ايران بازي را هجومي آغاز کرد و دقيقه 55 توسط نکونام صاحب موقعيت شد که شوت او به سينه دروازه‌بان ازبکستان خورد و وارد دروازه نشد.

در ادامه و تا دقيقه 65 بازي در ميانه ميدان دنبال شد، اما پس از آن ازبک‌ها بازي را در اختيار گرفتند و با ارسال‌هاي خود از جناحين حمله‌هايي را تدارک ديدند که جدي‌ترين آنها دقيقه 73 بود که ضربه مهاجم حريف کاملا وارد دروازه شد و حسيني آن را به بيرون فرستاد، اما نه داور و نه کمک داور مسابقه آن را گل اعلام نکردند که اين صحنه با اعتراض تيم ميزبان همراه بود!

ازبک‌ها در ادامه هم به حملات خود ادامه دادند و دقيقه 85 بود که ضربه محکم تيمور کاپادزه را رحمتي به کرنر فرستاد.

تا ثانيه‌هاي آخر بازي دو تيم متعادل کار را دنبال کردند، اما در دقيقه 4+90 بود که توپ‌ربايي آندرانيک تيموريان موقعيت مسلمي را براي ايران خلق کرد که پاس زيبا و رو به جلوي انصاري‌فر تک گل بازي را توسط خلعتبري براي ايران رقم زد تا شاگردان کي‌روش دست پر و با 3 امتياز از ميدان خارج شوند.

*ترکيب ايران:

مهدي رحمتي، حسين ماهيني، سيد جلال حسيني، پژمان منتظري، پژمان نوري، جواد نکونام، آندرانيک تيموريان، مجتبي جباري (از دقيقه 75 کريم انصاري‌فر)، محمد ابراهيمي (از دقيقه 45 خسرو حيدري)، احسان حاج صفي (از دقيقه 62 خلعتبري) و علي کريمي

پس از صعود دو تيم اول هر گروه به مرحله بعد، دو تيم سوم براي انجام ديدار اول Play off در دو تاريخ جمعه 15 شهريور و سه شنبه 19 شهريور 92 به مصاف هم خواهند رفت. در بازي رفت تيم سوم گروه اول ميزبان خواهد بود و در بازي برگشت تيم سوم گروه دوم ميزبان خواهد بود. فيفا اعلام کرده تاريخ بازي‌هاي Play off به هيچ وجه تغيير نخواهد کرد.

برنده اين دو ديدار در دو تاريخ سه شنبه، 23 مهر 92 و سه شنبه، 28 آبان 92 به مصاف نماينده آمريکاي جنوبي خواهد رفت. در ديدار اول اين مرحله هم تيم آسيايي ميزبان و در ديدار برگشت ميهمان خواهد بود.

منبع ورزش 3

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.