عسلویه وکوچه های بی نام و نشان و سردرگمی مردم/اورژانس و آتش نشانی را با مشکل روبرو می کند

باگذشت چندین سال از شهرشدن عسلویه، همچنان برای یافتن آدرس این شهر بی نام ونشان و گمنام است. عسلویه که لقب پایتخت اقتصادی کشور را هم به دوش می کشد.
از یکی از اهالی بومی عسلویه می پرسم اسم خیابانی که در آن زندگی می کنید چیست؟ اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید: این خیابان تابلویی ندارد که مشخص کند نامش چیست، ادامه می دهد حتی در قبض برق و تلفن وغیره هرکدام به یک آدرس ثبت شده است. همیشه در آدرس دادن به مهمانان غریبه مان مشکل داریم. یکی از معضلات اصلی شهری در عسلویه که موجب سردرگمی مردم شده است کوچه های بی نام و نشانی است که دستگاه های ذیربط شهری حتی زحمت نصب تابلوهای بعضی از خیابانها و کوچه ها را هم به خود نداده اند.

نامگذاري معابر، ميادين و اماکن شهری از ابتدایی ترین اقدامات شهرداری و شورای شهر جهت تحقق حقوق شهروندي محسوب مي گردد و عدم نامگذاري يا نامگذاري نامناسب موجب تضييع حقوق شهروندي مي گردد و به یقین در زندگي شهروندان و سازمان های خدمت رسان، اختلال ايجاد مي كند.


کوچه ها باید شماره گذاری و از اعداد زوج وفرد استفاده شود

نام گذاری خیابان ها و معابر شهر اگر بر اساس اصول باشد، به سرعت می تواند در ذهن مردم ماندگار و سبب افزایش رفاه مردم شود و اگر این گونه نباشد نه تنها باعث افزایش رفاه نشده، بلکه افزایش زحمت، افزایش ترددهای ناخواسته و ایجاد آشفتگی و در نتیجه مشکلات دیگر را نیز در پی دارد.

به عبارت دیگر، یکی از وظایف اساسی مدیریت شهری، نام گذاری صحیح معابر و خیابان های شهر است.
حال فرض کنید نیمه شبی مجبور می شوید به اورژانس، آتش نشانی، پلیس یا تاکسی تلفنی زنگ بزنید، وبه علت عدم نامگذاری معابر ویا نامهای نامأنوس نتونید نشانی بدهید که براحتی وسریع قابل فهم باشد.برای مثال
1-( خیابان ولیعصر 800 متر بعد از مسجد بلال روبروی تعمیرگاه ، رنگ در سفید) یعنی سردرگمی.
2-( خیابان مسجد جامع، کوچه ای که سرکوچش نجاری هست)
3-( خیابان دولت، بعد از شبکه بهداشت، کوچه مرغ فروشی زنده)
4-( و الی…….

این گونه اتفاقات، هر روزدرشهر، برای افراد متعددی پیش می آید و بعضا گرفتاری ها و خسارات زیادی را به آنها وارد می کند، اما چه کسی پاسخگوی این بی تدبیری هاست؟ چرا حقوق شهروندان باید به این آسانی تضییع شود؟


خیابان دولت بدون داشتن هیچ تابلویی

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

6 comments

  1. ممنون که یادآوری کردین .همین اتفاق برای من هم افتاده .حالا من میخوام بفهمم این خیابان مسجد جامع معروفه ولی میگن دولت دوما این عسلویه هیچ رسم و رسومی برای نامگذاری کوچه و خیابان نداره طبیعی هست مردم سر در گم باشند . وقتی شهر آدم دلسوزی نداشته باشه همین میشه .میسپاریم به خدا .

    1. سلام خسته نباشی. شهری که مسول دلسوزی نداره بهتر از این نمی شود کجا آنهایی که برای روز انتخابات سینه می زنن.

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.