برگزاری آداب معراج(المعرای)، 27 رجب در عسلویه به روایت تصویر


26 رجب در اکثر روستاها و شهرهای جنوبی کشور به مناسبت مبعث حضرت محمد(ص) به آن لیلة المعراج یا در لفظ محلی معرای، یعنی شب معراج معروف است،گفته میشود. که کودکان به جشن وسرور می پردازند.
هر ساله این روز شور زیبایی درمنطقه جنوب دارد. آداب و رسوم آبا واجدادی که از گذشته به ارث بردیم، امروزه بین فرزندان و کودکان خودمان متداول است.
بعد از نماز مغرب کوچه ها پر از پسران و دختران خردسالی ، که لبشان خندان با کیسه ای پر از تنقلات وشیرینی از خانه به خانه ای دیگر تا اذان عشاء در حرکت هستند. لازم به ذکر است یادآوری کنیم که امروزه به خاطر کم استفاده کردن از حنا، شیرینی وپول جای آن را گرفته است.
برخی از مردم به علت احیای این رسم زیبای معراج، حنا را مهیا می سازند نه به خاطر دادن به بچه ها، بلکه به خاطر از بین نبردن این رسم زیبا .(کاری بسیار جالب و عجیب که حُسن حفظ فرهنگ بومی منطقه را نشان می دهد)کودکان اگر به خانه اي بروند وبه آنها چيزي ندهند با گفتن(بیت الخصف مايعطون) معنی (خانه سبد بافت چیزی نمی دهد ) بيرون از خانه مي روند، كودكان در گذشته بعد از جمع آوري حنا هنگام خواب توي دستانشان حنا مي گذارند وصبح دستانشان مي شويند.امروزه فقط دختر ها حنا مي گذارند .
جالب و دیدنی زمانی که همچون این آداب در منطقه برگزار می شود مردم منطقه قبل از چند روز لباس محلی کودکانشان را آماده می کنند و برای مراسم معراج نیز کیسه ای آویزان در گردن بچه، مخصوص شیرینی کودکان آماده بیرون رفتن می کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.