عزيزي خادم:فدراسيون بايدعذرخواهي مي‌کرد

شهاب الدين عزيزي خادم در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، درباره سکوت مسئولان فدراسيون فوتبال پس از شکست ايران مقابل لبنان، گفت: من تصورم اين بود که دوستان در فدراسيون و به خصوص کساني که در امور اجرايي هستند و شخص رييس فدراسيون عذرخواهي مي‌کنند، اما اين اتفاق نيفتاد. من به نوبه خودم از ملت به خاطر نتيجه‌اي که به دست آمد، عذرخواهي مي‌کنم و اين حداقل کاري است که مي‌توان انجام داد. نتيجه‌اي که به دست آمد ناراحت کننده بود و انتظارات مردم را برطرف نکرد. حداقل انتظار مردم رفتن به جام جهاني است.

عزيزي خادم افزود: شکست ايران مقابل لبنان بيشتر شکست ساختاري بود تا فني. کي‌روش به تنهايي مقصر ناکامي‌ها نيست. در حال حاضر ميانگين سني تيم برزيل پايين آمده است و همه بازيکنان از نظر سني ميانگين پاييني دارند، چرا که نقشه راه‌ دارند و فکر مي‌کنم که مقصر فدراسيون است. بايد به کي‌روش فشار بياورد تا ميانگين سني را پايين بياورد. اگر ساختار داشته باشيم، مي‌توانيم برنامه‌ريزي کنيم.

وي افزود: اين صحبت‌ها به معني نااميدي نيست و اميدوارم که آرامش به تيم برگردد، هر چند که مشکل است، اما تيم ملي بايد تلاش کند تا نتايج قابل انتظار را بگيرد. به هر حال هر کسي بايد به اندازه سهمش پاسخگو باشد و من هم به نوبه خودم از مردم عذرخواهي مي‌کنم. من سهم اجرايي ندارم و زير نظر فدراسيون هستم، اما همه بايد ياد بگيريم که پاسخگو باشيم. درد فوتبال ما اين است که از پول بيت المال مربي آنچناني مي‌آوريم، ولي بعدا عذرخواهي نمي‌کنيم.

او همچنين بيان کرد: فوتبال برد و باخت دارد و زيبايي اين ورزش هم به همين مساله است، اما مشکل اينجا است که داريم به نتيجه‌ نگرفتن عادت مي‌‌کنيم و اين مساله خطرناک است و بايد فکري به حال آن کرد. از همکارانم مي‌‌خواهم که نظارت بيشتري داشته باشند و نگراني مردم و کارشناسان را جدي بگيرند.

عزيزي خادم با اشاره به تحريم رسانه‌ها توسط ملي‌پوشان، گفت: همين تنشي که بين بازيکنان با رسانه‌ها به وجود آمد ضعف فدراسيون را نشان مي‌دهد. در فوتبال ملي هر کسي بايد افتخار کند که پيراهن تيم کشورش را مي پوشد و فدراسيون بايد بازيکنان را درباره اين موضوع آگاه مي‌کرد که مکلف به رعايت چارچوب قانون هستند. اين درست نيست که بگويند مصاحبه نمي‌کنيم. آن هم با رسانه‌هايي که زحمت مي کشند و نمايندگان افکار عمومي هستند. به نظر من فدراسيون بنا به شرايطي مي‌تواند به صورت مقطعي تصميم بگيرد تا در مدت کوتاهي بازيکنان مصاحبه نکنند، اما به اين شکلي که اتفاق افتاد صحيح نيست.

عضو هيات رييسه فدراسيون با اشاره به کي‌روش گفت: اگر کي‌روش در خود پرتغال بود، مي‌گذاشتند آنقدر استقلال عمل داشته باشد؟ او در اين مدت اختيار تام داشت و ما براي اين که تيم ملي آرامش داشته باشد چيزي نگفتيم، تمام امکانات براي تيم ملي فراهم شده است، آن هم در شرايط اقتصادي موجود. همه چيز را در اختيار فوتبال قرار داديم تا نشاط به جامعه برگردد، اما نه تنها بازنگشت، بلکه اندوه ملي ايجاد شد.

وي ادامه داد: فوتبال ما برنامه‌ريزي منسجمي مي‌خواهد و وقتي سند چشم انداز فوتبال نوشته شود هر کسي بيايد در چارچوب آن عمل خواهد کرد. در کشورهاي عربي مربيان کمتر از کي‌روش هم نيامده‌اند، اما هيچ کدامشان نگفتند که براي تيم ملي سرپرست نگذاريد. کي‌روش اگر اجازه داشت، سرپرست تيم ملي را هم از اروپا مي‌آورد. کجاي دنيا چنين رفتاري ديده مي‌شود؟ اگر در فدراسيون همه در چارچوب يک برنامه کار کنند ديگر کسي رسانه‌ها را تحريم نمي‌کند.

عضو هيات رييسه فدراسيون با بيان اين که بايد در فدراسيون تغييراتي ايجاد شود، به ايسنا گفت: تغييرات در فدراسيون اجتناب ناپذير است و هر چه سريع‌تر به خصوص در بخش اجرايي بايد اين تغييرات ايجاد شود. زيرا روندي که طي مي‌کنيم اميدوار کننده نيست. با توجه به انتخابات خوب و با سلامتي که انجام شده بود من کفاشيان را فردي مهم و متفاوت ديدم، اما نه تنها در اين مدت تغييراتي انجام نشد، بلکه علائم پس رفت را هم مي‌بينم.

وي افزود: تلاش مي‌‌کنيم که هر چه سريع‌تر جلسه هيات رييسه را برگزار و دلايل اين شکست را بررسي کنيم و ان‌شاءالله در بازي با کره بتوانيم با برنامه‌ريزي به پيروزي برسيم.

عزيزي خادم با رد تغييرات در کادر فني تيم ملي گفت: من به اين مساله اعتقادي ندارم. مشکل ما کي‌روش نيست، از او قوي تر هم نمي‌تواند کاري کند. وقتي ساختار برنامه‌اي مبتني بر توليد نداريم نمي‌توان انتظاري داشت. هر چند کي‌روش ضعف‌هايي دارد، ولي ساختار فدراسيون ما ضعيف و ناکارآمد است. همه بايد کمک کنيم تا سند چشم انداز فوتبال سريع‌تر نوشته شود، چرا که هر يک روزي که ديرتر اين کار انجام شود، باعث خواهد شد که به صورت تصاعدي چند روز عقب بمانيم. ما چاره‌اي جز انتخاب راه برنامه محور نداريم. از وزارت ورزش و جوانان به عنوان متصدي اين کار مي‌‌خواهم که کمک کنند تا اين سند نوشته شود، چرا که مشکل اصلي فوتبال ما همين است. ضمن اين که ما در حال پيگيري اين موضوع هستيم و در هفته‌‌هاي آينده اين کار به طور رسمي کليد مي خورد.

منبع ورزش 3

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.