ایران در انتظار ژاپن، عراق یا اردن؟

به گزارش “ورزش سه”، آنچه بازی‌های امروز را برای ما با اهمیت می‌سازد، بازی تیم ملی ایران با تیم دوم این گروه در مرحله حذفی است. با توجه به اینکه تیم ملی ایران دیروز با پیروزی مقابل امارات صدرنشین گروه C شده است، در مرحله بعدی باید به مصاف تیم دوم این گروه برود. نکته جالب اینجاست که با توجه به فشردگی رقابت‌ها بین سه تیم اول این گروه و تفاضل گل‌های بالای تیم‌ها به واسطه بازی با فلسطین، دایره احتمال‌ها درباره تیم‌های اول و دوم گروه D بسیار متنوع است. از اولی ژاپن و دومی عراق که محتمل‌ترین اتفاق است گرفته تا حذف ژاپن یعنی دور از ذهن‌ترین اتفاق را در اینجا مورد بررسی قرار داده‌ایم.

محتمل‌ترین رویداد بازی‌های گروه D
با اینکه پیش‌بینی‌های مختلفی برای سومین دوره از رقابت‌های مرحله گروهی در گروه D مطرح می‌شود اما محتمل‌ترین اتفاق پیروزی ژاپن در بازی مقابل اردن و برد پرگل عراق برابر فلسطین است.

در واقع اگر شگفتی‌های فوتبال به سراغ این گروه از مسابقات نیایند، عملکرد تیم‌ها در دو بازی گذشته از احتمال بالای پیروزی ژاپن و عراق در مسابقه‌های امروزشان خبر می‌دهد. تیم ملی ژاپن با کسب این پیروزی با 9 امتیاز صدرنشین گروه می‌شود و بعد از این تیم عراق با 6 امتیاز جایگاه دوم را به خود اختصاص خواهد داد. البته احتمال تساوی بازی ژاپن و اردن هم می‌تواند وجود داشته باشد که در این حالت هم باز ژاپن با 7 امتیاز صدرنشین گروه می‌شود و عراق با 6 امتیاز دوم خواهد شد. با این حساب در هر دو حالت بالا تیم ملی عراق، حریف ایران در مرحله یک چهارم نهایی خواهد شد. این همان چیزی است که از ابتدای رقابت‌ها هم پیش‌بینی می‌شده و راه سختی برای تیم ملی ما به نظر نمی‌رسد. مگر اینکه شگفتی خلق شود و عراق به فلسطین ببازد که با کیفیت فنی تیم‌ها این فرض تقریباً محال است.

بهترین اتفاق امروز برای ایران چیست؟
با توجه به جایگاه‌ تیم‌های حاضر در گروه D و تفاضل گل‌های آنها، بهترین اتفاقی که می‌تواند امروز به سود ایران رخ دهد این است که اردن با اختلاف یک گل ژاپن را شکست دهد و در بازی دیگر عراق کمتر از 4 گل به فلسطین بزند! در این شرایط است که ژاپن با تفاضل 5 گل همچنان صدرنشین گروه می‌ماند و اردن با تفاضل 4 گل در رتبه دوم جدول رده‌بندی می‌نشیند. عراق هم با تفاضل گل کمتر حذف می‌شود. رویارویی تیم ملی ایران با اردن اما به نظر می‌رسد به مراتب ساده‌تر از عراق و ژاپن باشد. به همین دلیل است که برخی کارشناسان این حالت را بهترین حالت ممکن گروه D برای ایران می‌دانند. البته با توجه به اینکه فلسطین در بازی‌های گذشته‌اش 5 گل از اردن و 4 گل از ژاپن دریافت کرده، بعید است که عراق در بازی مقابل فلسطین کمتر از این تعداد گل بزند!

ممکن است شگفتی خلق شود!
مسابقات امروز گروه D قابلیت این را دارند که به خلق یک شگفتی بینجامند. اگر اردن با اختلاف 2 گل یا بیشتر ژاپن را شکست دهد و عراق با 5 گل یا بیشتر فلسطین را شکست دهد. در این صورت بسته به تفاضل گل‌های اردن و عراق، این دو تیم رتبه اول و دوم گروه را به خود اختصاص می‌دهند و ژاپن در یک اتفاق عجیب از دور رقابت‌ها حذف می‌شود! درست است که احتمال شکست سامورایی‌ها مقابل اردن، آن هم با این تفاضل گل تقریباً غیرممکن است اما به هرحال خاصیت غیرقابل پیش‌بینی بودن فوتبال اجازه می‌دهد که این احتمال را روی کاغذ در نظر بگیریم. هرچند که ژاپن با علم به همه این احتمال‌ها تنها برای کسب پیروزی مقابل اردن به زمین مسابقه می‌آید و شکست این تیم بدون شک کار بسیار سختی خواهد بود.

بدترین حالت ممکن برای ایران
تصور کنید آن شگفتی که پیش‌بینی‌اش را کردیم اتفاق بیفتد و ژاپن با اختلاف دو گل از اردن ببازد اما عراق نتواند 5 گل به فلسطین بزند. در این صورت است که اردن صدرنشین گروه می‌شود و عراق با تفاضل گل کمتر در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. این یعنی اوج بدشانسی برای ایران! چون در این حالت است که شاگردان کروش در مرحله یک چهارم نهایی باید به مصاف ژاپن بروند. در واقع ایرانی‌ها برای اینکه در مرحله یک چهارم نهایی به ژاپن نخورند تمام تلاش خود را برای صدرنشینی به کار بستند اما در این حالت با دومی ژاپن، باز هم حریف این تیم خواهند شد!

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.