پيش‌بازي پرسپوليس- صبا؛ توقف مطلقا ممنوع!

سايت گل- ليگ برتر ايران، هفته چهارم از فصل جديد را با ديدار پرسپوليس و صباي قم آغاز مي‌كند. مصاف قرمزپوش‌هايي كه در سه هفته نخست در حد انتظار ظاهر نشده‌اند و صباي قم كه با وجود شكست خانگي در هفته قبل، مجموع امتيازاتش در سه هفته ابتدايي راضي‌كننده بوده است.

غايبان صبا؛ 5 بازيكن و يك مربي

مهم‌ترين نكته‌اي كه در مورد اين بازي بايد ذكر كرد تغييرات فراوان در تركيب دو تيم نسبت به بازي قبلي است كه بيشتر اين تغييرات اجباري خواهد بود. صبا براي رويارويي با ميزبان اسم‌ورسم‌دارش از حضور 5 بازيكن اصلي‌ خود محروم است. مجيد هوتن و مسعود حق‌جو در بازي قبلي مقابل ملوان با كارت قرمز داور روبه‌رو شده و اولين اخراجي‌هاي ليگ دوازدهم لقب گرفتند. علاوه بر اين دو، صبا سه بازيكن مصدوم هم به نام‌های محمد آرام‌طبع، سعید لطفی و مجید حیدری دارد كه به بازي مقابل پرسپوليس نخواهند رسيد.

يحيي گل‌محمدي كه براي اولين بار به عنوان سرمربي روبه‌روي تيم سابق خودش قرار مي‌گيرد علاوه بر محروميت از حضور اين 5 نفر، بايد با محروميت خودش هم كنار بيايد چون او با حكم كميته انضباطي دو جلسه از نشستن روي نيمكت صبا محروم است. بنابراين فردا شب در ورزشگاه آزادي نيمي از تركيب اصلي صبا در بازي هاي قبلي روبه‌روي پرسپوليس خواهد ايستاد. اگرچه در تيمي مثل صبا كه بر پايه بازيكنان گمنام و جوان بنا شده فاصله ميان نفرات اصلي و ذخيره خيلي هم زياد نيست.

غايبان پرسپوليس؛ سوسا، پولادي و…

اما پرسپوليس هم با تركيبي متفاوت از بازي قبلي روبه‌روي صبا خواهد ايستاد. سرخپوشان هافبك دفاعي برزيلي خود را در همان نيم ساعت اول بازي با گهر به دليل آسيب‌ديدگي از دست دادند. روبرتو سوسا فعلا شرايط بازي را ندارد و جالب اين‌كه بهترين انتخاب‌ ژوزه براي جانشيني او مهرداد پولادي است كه او هم اين بازي را به دليل كارت قرمز در بازي قبل از دست داده است. به احتمال فراوان فردا شب سامان آقازماني از ابتداي بازي به جاي سوسا بازي خواهد كرد و با توجه به غيبت پولادي، حميد علي‌عسگر هم مي‌تواند در تركيب اوليه سرخ‌ها قرار بگيرد.

اما تغيير بعدي به احتمال زياد در نقطه حساسي خواهد بود كه پرسپوليسي‌ها طي دو فصل اخير زخم‌هاي زيادي از آن نقطه خورده‌اند. يعني دروازه نفرين‌شده‌اي كه دو سال است هيچ دروازه‌باني نتوانسته در آن بدرخشد. با نمايش‌هايي كه گردان در بازي‌هاي قبل نشان داد و با توجه به وضعيت روحي رواني او، به احتمال فراوان حفاظت از دروازه پرسپوليس در مقابل صبا به عهده نيلسون برزيلي خواهد بود. نيلسون تنها بازيكني است كه با نظر شخص مانوئل ژوزه به پرسپوليس آمده و مربي پرتغالي اعتقاد زيادي به او دارد.

فلاش‌بك؛ وقتي صبا كُپ كرد

يك گريز به بازي‌هاي رفت و برگشت اين دو تيم در فصل گذشته تصاوير جالبي را به ذهن مي‌آورد. سال قبل بازي رفت دو تيم در هفته نهم در حالي برگزار شد كه پرسپوليس با استيلي حال و روز خوشي نداشت و برعكس، عبدالله ويسي با صبايي‌ها سر به آسمان مي‌ساييد. اما نتيجه بازي برعكس در آمد و پرسپوليسي‌ها با نتيجه 2-0 يكي از بهترين بردهاي فصل‌شان را مقابل صبا به دست آوردند. ويسي بعدها در مورد اين شكست گفت: «بيشتر شاگردان من اولين بار بود در آزادي مقابل يك تيم بزرگ بازي مي‌كردند. آنها كپ كرده بودند. خود من هم كپ كرده‌ بودم!»

آن مرد كپ‌كرده(!) حالا مربي پيكان است اما يك مربي جوان ديگر به نام يحيي گل‌محمدي آمده تا راه را به او را نشان دهد. يحيي سال‌ها در همين زمين در قلب خط دفاعي پرسپوليسي‌ها ايستاده و سال قبل در پيروزي 4-3 راه‌آهن مقابل پرسپوليس دستيار دايي بوده است. گل‌محمدي دو هفته ابتدايي را با برد آغاز كرد اما هفته قبل بازي پرحادثه‌اي در قم داشت. تيم او علاوه بر شكست مقابل ملوان دو اخراجي داد و يك محروميت دوجلسه‌اي دستاورد يحيي از آن مسابقه بود. جاي او فردا شب روي سكوهاي آزادي است.

عددبازي؛ گل اول پرسپوليس، گل‌هاي بعدي صبا!

*صبا با 7 گل زده صاحب دومين خط حمله موفق ليگ است. بعد از فجرسپاسي 8 گله، شاگردان گل‌محمدي با 7 گل زده در 3 بازي و با هافبك گلزني به نام ميلاد نوري كه 4 گل سهم او بوده، بيشترين گل زده را دارند. آنها علاوه بر اينكه خوب گل مي‌زنند خوب هم گل مي‌خورند. در 3 بازي‌ قبلي اين تيم 11 گل رد و بدل شده، يعني 3.66 گل در هر بازي كه دومين حد نصاب در ميان كل تيم‌ها است.

*پرسپوليس در هر سه بازي گذشته‌اش زننده گل اول بازي بوده و از حريف پيش افتاده است. برخلاف تيم دنيزلي كه مشكلش خوردن گل اول بازي بود، اين تيم اول از حريفان پيش مي‌افتد اما معمولا قافيه را واگذار مي‌كند.

قضاوت با تيم بين‌المللي

با جنجال‌هاي داوری كه در بازی پرسپولیس مقابل گهر رخ داد، کمیته داوران یکی از بهترین کوپل‌های داوری را برای بازی حساس پرسپولیس – صبا انتخاب کرده است. محسن ترکی، حسن کامرانی‌فر، غلام آموزگار و رضا کرمانشاهی داوران این دیدار هستند و سیدرضا غیاثی ناظر داوری این دیدار خواهد بود.

منبع سایت گل

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.