ابهامات لیست خرید استقلال؛زیرمیزی هایش پس کو؟/ باز هم سقف را سوراخ کردند

آی اسپورت- در صورتی که بهرام افشار زاده وعده داده بود اول هفته پیش رو لیست قیمت بازیکنان استقلال را روی خروجی باشگاه قرار می دهند ناگهان عصر چهارشنبه این کار صورت پذیرفت و ابی ها ادعا کردند منطبق با دستور وزیر عمل کردند.این جمله از انان است که در بالای لیست قیمت بازیکنانشان نوشته اند:« کلیه قراردادها بنا به تاکید بهرام افشارزاده ، مدیرعامل باشگاه در قالب سیاست های ابلاغی وزارت ورزش و جوانان ، سقف بودجه مصوب برای باشگاه و منافع دوطرفه باشگاه-بازیکن تنظیم شده است.»
اما از روی همین لیست( که قطعا همه واقعیت را برملا نکرده) می شود به قانون شکنی آبی ها پی برد.

1-با توجه به میزان بالای بدهی های استقلال و پرسپولیس ،وزارت ورزش مصوب کرد انها باید در فصل پیش رو تا یک سقف مجاز هزینه کنند.البته سوای سرخابی ها همه تیم ها مخصوصا سپاهان و فولاد هم ملزم به اجرای این قانون شدند. اما دلیل اصلی مسقف کردن بودجه، علی رغم داشتن اسپانسر که توان پرداخت پول بیشتری را داشت، این بود که این تیم ها مقداری از بدهی انباشه را بکاهند. اما استقلال حالا صریحا عنوان می کند از اسپانسرهای فرعی برای بعضی از خریدها استفاده کرده است.مراجعه شود به مصاحبه مدیرعامل تیم پس از امضای قرارداد با تیموریان. این اتفاق در حالی رخ می دهد که اسپانسر فرعی باشگاه هم باید پولش را در راستای کم کردن بدهی هزینه می کرد. اگر قرار به ادامه روند مدیریت افسار گسیخته فصول گذشته باشد و دکترین متورم کردن بدهی ها، قطعا تا صد سال دیگر این تیم ها به بخش خصوصی واگذار نمی شوند چرا که هر کدام تا این لحظه 100 میلیارد بدهکار هستند و عوض اینکه مدیریت انها به فکر کم کردن این رقم نجومی باشد در حال اضافه کردن به آن است.پولی که می توانست در این راستا هزینه شود متمم نانوشته قرارداد اندو تیموریان شد. برای افشارزاده و اعضای هیات مدیره استقلال خوب نیست که به مردم بگویند اندو که فصل قبل 2 میلیارد و 400 میلیون تومان گرفته امسال به یک میلیارد قناعت کرده است. ازاین رو قانون شکنی آبی ها در استفاده از اسپانسر فرعی برای حفظ ستاره هایشان کاملا واضح و مبرهن است و اگر وزارت ورزش به صورت جدی قصد واگذاری این تیم را دارد باید در همین گام نخست تکلیفش را با این نوع از “مدیریت کلاه شرعی” روشن کند.اگر با این روش مشکل نداشتند چرا فتح الله زاده را ابقا نکردند؟ او که بهتر بلد بود برای حفظ رحمتی پول تبلیغ روی شورت بازیکنان را هم به گلر تیمش ببخشد. فتح الله زاده را حفظ می کردند در این فصل ترفند های تازه تری را رو می کرد و چه بسا توان خرید سیدجلال حسینی از باشگاه رقیب را هم داشت! از این رو بهتر است مدیران بالادستی پاسخگو باشند. صریح و شفاف.

2-طبق یک فرمول لابد کارشناسی شده وزارت ورزش و شخص وزیر اعلام کردند تیم هایی که درگیر مسابقات آسیایی هستند باید تا سقف 18 میلیارد هزینه کل فصلشان بشود و تیم های دیگر نهایتا 15 میلیارد.طبق لیست آبی ها که قطعا ارقام واقعی تیموریان و خسرو حیدری این عدد نیست، انها 14 میلیارد و دویست میلیون فقط خرج بازیکن کردند.قرارداد امیر قلعه نویی و دستیارانش هم قطعا به 2 میلیارد تومان می رسد. یعنی اگر همه این ارقام واقعی باشد انها تا امروز فقط شانزده میلیارد تومان در نقل و انتقالات هزینه کردند. در طول فصل و برای دیگر امورشان مثل هزینه بلیط هواپیما،هتل،پاداش،خریدهای احتمالی در نیم فصل باید دست کم رقم دو میلیارد را در منصفانه ترین حالت در نظر گرفت که جمعا هزینه یک فصل انها با همین ارقام غیر واقعی به 18 میلیارد تومان می رسد. یعنی سه میلیارد بالاتر از سقف گماشته شده. احتمالا پاسخ مدیران استقلال و اعضای هیات مدیره این است که اسپانسر فرعی در کنار اسپانسر اصلی اضافه هزینه را می دهد. اما سوال اصلی و کلیدی این است؛ برنامه برای کم کردن بدهی 100 میلیاردی تان چیست؟ اگر قانون گذاشتند 15 میلیارد به این معنا بوده که درآمد مازاد صرف بدهی انباشه شود نه راضی کردن بازیکن دومیلیارد و چهارصد میلیونی به دریافت یک میلیارد و هشتصد.
3-قطعا در لیست خریدهای پرسپولیس هم با ناراستی هایی مواجه می شویم اما قرمزها می توانند ادعا کنند ستاره هایی مثل حسینی، خلعتبری،مسلمان،پولادی را به خاطر بیشتر پول ندادن از دست دادند اتفاقی که هرگز برای استقلال رخ نداد و به غیر از رحمتی که اصلا پای میز مذاکره ننشست مابقی ملی پوشان و ستاره های تاثیر گذار راضی از دفتر نظری جویباری بیرون آمدند. باور این موضوع که بازیکنانی مثل بیگ زاده، خسرو و آندو کمتر از آل نعمه یک میلیارد و چهارصد میلیونی، پول گرفته باشند مثل این است که سایت رسمی استقلال در خبری ویژه اعلام کند بهرام خان افشارزاده طبق تشخیص قلعه نویی امسال زوج برهانی در خط حمله این تیم است!
به شعور مردم احترام بگذارید و اگر مجبور به دور زدن قانون شدید دلیل ان را توضیح بدهید نه اینکه منتظر جایزه قانون مداری تان باشید؛ همین نوع مدیریت باعث شده که استقلال و پرسپولیس روی هم رفته 200 و اندی میلیارد تومان به عالم و ادم بدهکار باشند.چرا برای این رقم اسپانسر فرعی پیدا نمی کنید؟

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

� ��ϐ��

  1. بازیکنی که فصل قبل یک میلیارد می گیردواکنون مشتری خارجی چندبرابربیشتر رادارد چگونه به عقدقراردادکمترراضی میشه.مثل همیشه توافقات پنهانی صورت گرفته است همه باشگاهها بخصوص استقلال با سیاستهاوزبون بازیهای قلعه نوعی.

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.