گزارش روز : فصل جدید و داوران لیگ برتر : نام ها و گمنام ها

سایت گل-
روزهایی کخ تیم های لیگ برتر روند اماده سازی خود را برای لیگ سیزدهم دنبال می کنند ، داوران نیز این روزها در آمفی تئاترهتل آکادمی تهران گرد هم امده اند تا هم آمادگی جسمانی شان مورد سنجش قرار بگیرد و هم جدیدترین قوانین داوی را یاد بگیرند. آن ها در این کلاس اشتباهات سال گذشته شان را مرور خواهند کرد.

در حالی که امسال قرار است لیگ با شانزده تیم برگزار شود تعداد داوران نسبت به پارسال ثابت مانده و تعغییری نکرده. حسین عسگری – ریئس دپارتمان داوری 38 داور و 56 کمک داور را به کلاس پیش فصل دعوت کرده تا این داوران لیگ امسال را قضاوت کنند.

این داوران با پایان لیگ سال گذشته روند اماده سازی جسمانی شان را آغاز کرده اند. چرا که خوب می دادنند در صورتی که در تست بدنی مردود شوند مجوز حضور در لیگ را نخواهند داشت. از این روست که این داوران در شهرهای خود به آماده سازی خود می پردازند. البته ان ها دکتر بهزاد نوشاد مدرس بدنسازی را را نیز به عنوان مشاور در کنار خود خواهند داشت. او که دو سالی است به عنوان مدرس بدنسازی با کمیته داوران همکاری می کند راهنمای خوبی برای داوران خواهد بود.

با نگاهی به لیست اسامی دعوت شدگان لیگ برتر انچه که بیش از همه جلب توجه می کند داوران جوان و البته گمنامی است که به به این کلاس دعوت شده اند. البته به نظر می رسد آن ها کمتر این فرصت نصیب شان خواهد د که در مستطیل سبز حضور داشته باشند. آن ها را بیشتر در کنار زمین و به عنوان داور چهارم خواهیم دید.

هر چند امسال داور چندان سرشناس غایبی نخواهیم داشت و اکثر داوران مشهور امسال نیز در لیگ حاضر هستند اما این بدان معنا نیست که داوران جوانی که سال گذشته قضاوت خوبی داشتند فرصت خودنمایی پیدا نکنند.

پدیده های پارسال : اشکان از شمال، زرگر از سمنان

اشکان خورشیدی داور مازندرانی فوتبال ما را شاید بتوان پدیده لیگ سال گذشته نامید. او که دو سال پیش وارد لیگ برتر شد را می توان کشف حسین عسگری نامید. او سال گذشته برای اولین بار بازی پخش مستقیم را سوت زد تا خوشبین باشیم که امسال یک داور دیگر به جمع داوران تلویزیونی اضافه شده است. خورشیدی سال گذشته در لیست بین المللی هم قرار گرفت تا بزرگترین کادویش را از حسین عسگری دریافت دارد. از سید حسین زرگر داور سمنانی نیز می توان به عنوان دیگر پدیده داوری نام برد. هر چند او بخاطر سن بالایش این شانس را ندارد که در لیست بین المللی قرار بگیرد، اما نیز جزو داورانی بود که پارسال چهره شد و به جمع داوران پخش مستقیم راه یافت.

پدیده های امسال : من از بچگی داور بودم

اما امسال به نظر می رسد پدیده های دیگری در داوری رو شوند. حسن اکرمی و موعود بنیادی فرد دو داور جوانی که محصول رشد آکادمیک داوری هستند امسال می توانند به عنوان پدیده های داوری معرفی شوند. بدون شک داورنی که در لیست بین المللی هستند و البته حاشیه های زیادی هم به همراه داشت امسال بیش از سال گذشته در لیگ برتر سوت خواهند زد.

اما با نگاهی به اسامی داوران دعوت شده لیگ برتر به نام دو داور برمی خوریم که برایمان جالب است.

نکته : داوران خانوادگی

محمدرضا فغانی بردار کوچکتر علیرضا فغانی است که تعداد فغانی های لیگ برتر را به عدد دو رسانده. محمد فغانی پدر آن ها که خود نیز داور فوتبال بوده حالا دومین داور لیگ برتری را نیز رو کرده. باید منتظر ماند و دید که آیا محمدرضا به پای برادر بزرگتر خواهد رسید یا نه؟

اما در میان کمک داوران نیز این یعقوب سخندان است که از مشهد به لیگ برتر دعوت شده تا برداران سخندان نیز یک جمع خانوادگی دیگر را در لیگ برتر شکل دهند. رضا سخندان کمک داور بین المللی ما حالا بردار کوچکترش را نیز در لیگ به همراه خود دارد.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.