گیلان همچنان روی خط فقر، یکه‌تازی می‌کند!/ ستاره‌های داماش یکی‌یکی می‌روند؟

سایت گل-
چند ماه پیش بود که در هشداری به مدیران دو تیم داماش و ملوان مطلبی نوشتیم با عنوان “شمال روی خط فقر” و در آن اشاره کردیم به وضعیت قرمز مالی در هر دو تیم گیلانی که اتفاقا از معدود تیمهای خصوصی کشور هستند و اینکه اگر کسی به دادشان نرسد، در آینده ای نه چندان دور چیزی از آنها جز خاطره ای مبهم باقی نخواهد ماند. اما از آنجایی که معمولا در جامعه ی ما، گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من، آنچه البته به جايي نرسد فرياد است! و همین هم شد و امروز حال این دو تیم همچنان زار است. به این اسامی خوب دقت کنید: پژمان نوری، پویا نزهتی، مهرداد اولادی، مازیار زارع و …(ملوان) و علیرضا نظیف کار، علیرضا جهانبخش، حسین ابراهیمی، محمد آبشک، حسن رودباریان و …(داماش). بازیکنانی که اغلب شان بومی و پرورش یافته این دو تیم هستند و متفق القول علت جدایی را مشکلات شدید مالی در دو سه سال اخیر عنوان می کنند و البته با رودربایستی از هوادارانشان، آرزو می کنند تا مشکلات حل شود و آنها در تیم بمانند. مشکلاتی که انگار نه قرار است حل شود و نه تعدیل.

کفگیر داماش در ته دیگ

و البته در این میان اوضاع داماش وخیم‌تر از ملوان است. چرا که ملوانان در سال گذشته با آمدن هدایتی توانستند کمی جان بگیرند و هم مقداری از بدهی‌های گذشته تیم کاسته شد و هم پیش پرداخت‌های قابل توجه تری دریافت کردند و توانستند چرخ زندگی را بهتر بچرخانند. اما رشتی ها که لیگ 90-91 را در فقر مطلق سپری کردند و عابدینی با من بمیری تو بمیری توانست برای تیمش پول جور کند، در لیگ تازه تمام شده هم به دلیل مشکلات مالی فراوان خریدار داماش، گرهی از مسایل شان باز نشد و اوضاع خراب ماند. حالا در رشت همه ی کفگیر ها به ته دیگ خورده است. ستاره های جوان یکی در پی دیگری میدان را خالی می کنند تا ستاره بختشان را در آن سوی سرسبزی گیلان جستجو کنند. آنها که مانده اند یا قرارداد دارند و یا بی مشتری اند.

مهاجرت به امید پول

شما در نظر بگیرید اگر از داماش حسین ابراهیمی و جهانبخش را در دو بال راست و چپ و محمد آبشک جنگنده و سرعتی و شوت زن را در میانه و علی رضا نظیف کار مدافع تنومند و مستحکم را جدا سازند و برایشان یا جایگزینی نیاورند و یا بازیکنان از رده گذشته تیمهای دیگر را که کیفیتی مطمئنا پایین تر خواهند داشت را به داماش کوچ دهند، آیا هرگز نیمی از نتایج درخشانی را که امسال این تیم محبوب شمالی بدست آورد را کسب خواهد کرد؟ بازیکنانی که هرگز نمی توان به خاطر رفتن جهت کسب درآمد بر آنها خرده گرفت.چرا که روزی خود امیر عابدینی در جمع خبرنگاران گفته بود که به خدا پولی که بازیکنان فوتبال دریافت می کنند به نوعی پول دیه شان هم هست و هیچ بعید نیست هرباری که یک فوتبالیست گام به زمین می گذارد دچار مصدومیتی شود که آخرین حضور ورزشی اش هم شکل بگیرد.

آنان که می مانند…

هواداران داماش چه بخواهند قبول کنند چه نخواهند یک حقیقت تلخ در داماش مشهود است و آن بالا رفتن سن ستاره های محبوب و نامی شان است. به راستی افشین چاوشی، محمد رضا مهدوی، مرتضی ابراهیمی، ابوالفضل حاجی زاده،امین متوسل زاده، حسین کوشکی و… تا چند سال دیگر توان بازی کردن خواهند داشت؟ پاسخ این است: اگر ارفاق کنیم شاید فقط همین امسال! حال درنظر بگیریم نیمی از داماش پا به سن گذاشته شده اند و نیمی دیگر رفته اند. داماش با نداری اش امسال دارد جور لیگ آماده خور را می کشد. لیگی که مدیران تیم هایش کمین می کنند تا پدیده ای سر از بالین بلند کند و آنها به قصد خود نمایی با وعده های منحصر به فردشان آنها را به لانه خود بکشند! سال پیش نوبت نابودی انصاری فرد بود و امسال جهانبخش و ابراهیمی و نزهتی.

بیاییم کمی خوش بین باشیم!

اینها که گفتیم نیمه خالی لیوان بود که البته فضای بیشتری را هم در برمیگیرد. اما نیمه پر هم در داماش وجود دارد. آنجا که کارخانه بازیکن سازی داماش همچنان پویا است و از کار نیافتاده است. کارخانه ای که بازیکنانی چون: هادی محمدی،هادی سهرابی،امیر محمد مظلوم، مصطفی حاجتی،مسعود حسن زاده و … منتظر فرصتی هستند تا خودی نشان دهند و وجودشان را به لیگ ثابت کنند. امری که مسلما در صورتی رخ خواهد داد که بازیکنان آماده و باتجربه تر در کنار جوانان قرار گیرند و اسکلت داماش را بسازند.

تا دیر نشده کاری کنید

در این روزها که بازار داغ نقل و انتقالات با ارقام نجومی اش شروع شده، هواداران داماش انتظار آمدن میلیاردهای دنیای فوتبال را به تیمشان ندارند، اما دلشان هم نمی خواهد تیم پسران شهرباران مکانی باشد برای عرض اندام بازیکنان ریجکت شده و روی دست مانده سایر تیمها. حافظه مردم این دیار پر است از کسانی که آمدند و خوردند و رفتند اما تنها کمکی که از دستشان بر می آمد این بود که شرشان را زودتر کم کنند! پس لطفا به فکر کسانی باشید که قرار است برای شمالی ها خاطره سازی کنند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.